top of page

הגוף הפראני (Pranic Body)


יוגי בהג'אן לימד שיש לנו עשרה גופים, גוף פיסי ועוד תשעה גופים אנרגטיים. בבלוגים הקודמים עסקנו בגופים אחד עד שבע. היום נעסוק בגוף השמיני שנקרא הגוף הפראני. הגוף הפראני הוא גוף אנרגטי אשר מזרים את כוח החיים דרכו ובעדו אל הגוף הפיזי. ההזרמה של אנרגית החיים - הפראנה קשורה באופן הדוק לתהליך הנשימה. כאשר הגוף הפראני חזק ומאוזן הנשימה עמוקה ורגועה ואנו מרגישים חיות, חיוניות, אנו חסרי פחד ויש לנו אנרגיה לעשות כל מה שאנו רוצים. כל מחלה מתחילה בחוסר איזון של הגוף הפראני. כאשר גוף זה נחלש, אנו מרגישים חרדה ועייפות, ומנסים לקבל אנרגיה דרך אוכל, קפה או סטימולנטים אחרים.

אחד הדברים שאני אוהבת זה למצוא הקשרים וקוי דמיון בין תורות שונות. בין השאר למדתי ביוארגונומי - שיטת הריפוי שלימד רפי רוזן, קורס בהילינג סיני עתיק, ואני ממשיכה ללמוד באוניברסיטה הקוסמית את דרך הפשטות שבאלוהות. אני רוצה לשתף אתכם בתובנות שלי לגבי הגוף הפראני.

הגוף הפראני מתאים למה שקרוי בתורות אחרות הגוף האֶתֶרִי, למה שרפי רוזן כינה "הרוח האנרגטית" ולמה שאנו מכנים באוניברסיטה הקוסמית השדה הביו-אנרגטי. זהו הגוף האנרגטי הקרוב ביותר ברטיטה שלו לגוף הפיסי, והוא מחזיק ומניע את הפראנה - אנרגית החיים. הצ'קרות, הנאדיס/מרידיאנים הם חלק מהגוף הפראני. הגוף הזה מכיל את המידע המבני של הגוף, ולכל איבר בגוף הפיזי יש את התואם האנרגטי שלו בגוף הפראני.

כדי לחזק ולבנות את הגוף הפראני יוגי בהג'אן ממליץ לנו לתרגל פראניאמה. ספר מצוין להתרועעות עם טכניקות הנשימה של קונדליני יוגה הוא Praana Praanee Praanayam. אני רוצה לשתף עמכם תרגול מהספר שנקרא: מדיטציה על הפראנה של עצמך.

מדיטציה על הפראנה של עצמך (ניתנה ב 16 בפברואר 1976)

יש לעקוב אחר ההוראות בזהירות. "כל פרט קטן במדיטציה הזו יש לו השפעה עצומה".

המודרה

מיישרים את שתי אצבעות צדק (האצבע השנייה) מקפלים את שלושת האצבעות האחרות וסוגרים עליהן עם האגודל. לאצבע יש שלושה מקטעים. מניחים את המקטע האמצעי של האצבע הימנית על המקטע האמצעי של האצבע השמאלית. מניחים את המודרה בגובה הסרעפת כשיד ימין למעלה, כף היד פונה כלפי מטה ויד שמאל מתחת, כף היד פונה כלפי מעלה. האצבעות היישרות מקבילות לרצפה.

הישיבה

יושבים בישיבה נוחה שבה תוכלו לשבת בשקט במדיטציה. עמוד השדרה ישר, אפשר להביט לאן שרוצים.

הנשימה

שואפים לאט דרך האף ונושפים לאט דרך הפה. כוונו את האויר שיוצא דרך הפה בנשיפה אל הקצוות של האצבעות היישרות. לנשוף חזק עד הסוף דרך הפה, אבל לא לשרוק. האצבעות יחושו יותר ויותר קרירות ונעימות.

ממשיכים למשך 11 דקות.

לסיום

לוקחים שאיפה עמוקה, מחזיקים את האויר בפנים למשך 10 שניות תוך נעילת הידיים ומתיחה שלהן כלפי מעלה למקסימום האפשרי. נשיפה, ממשיכים להתמתח ומחזיקים את האויר בחוץ למשך 10 שניות. שוב שאיפה והחזקת האויר למשך 10 שניות תוך מתיחה כלפי מעלה. נשיפה ולשחרר.

מותר להשתעל, להתעטש או לפהק. אם הגב כואב או שמגרד לכם במשך התרגיל, מיתחו את עמוד השדרה, אבל המשיכו את המדיטציה. "אל תרפו את המודעות. זכרו שאין דבר יותר עוצמתי ויותר יפה מהנשימה. יש להרחיב את קיבולת הנשימה כדי שהמוח יוכל לקבל הפריה".

כדאי לבנות את התרגול בהדרגה.

יש מספר חוקים לתרגול המדיטציה הזו:

  1. אין לתרגל יותר מ 11 דקות.

  2. לשאוף לאט. בנשיפה לא לשרוק.

  3. חשוב לנשוף עד הסוף כל פעם. "המפתח לתרגיל זה הוא שהנשימה מורגשת בקצות האצבעות של צדק."

  4. הקצב של הנשימה הוא ארוך ואיטי. אין לתרגל מדיטציה זו עם נשימה מהירה.

"זו מדיטציה פראנית מאוד סודית וקדושה ששייכת למחלקה של טכניקות יוגיות גבוהות. המטרה שלה היא שהאדם יוכל לחיות עד כל גיל, אבל להישאר צעיר. זו שיטה פיסית להתאים את עצמך לתודעה גבוהה שתאמין בה. שיפורים מנטאליים לא יעבדו עד שתהיה מספיק חזק פיסית."

התועלות של תרגול מדויק וקבוע של מדיטציה זו הם לשמור על הגוף והתודעה צעירים, יהיה לכם זרם מתמשך של אנרגיה כך שלא תתעייפו, תהיו יותר אינטואיטיביים, יותר רגישים ליקום, ותוכלו לשמור על האנרגיה, להכיל אותה. להיות צעירים, להיות שמחים, להיות אופטימיים.

לפני שלושת אלפים שנה, הקדוש אמר שמי שיתרגל מדיטציה זו יהיה בריא וירפא אחרים. זה מפרה את הגוף ומונע דיכאון ומחלה.

קישור לשיעור בו יוגי בהג'אן לימד מדיטציה זו.

bottom of page