top of page

צ'אקרה שנייה

תנועה דרך מטען אנרגטי רגשי אל העונג

הצ'אקרה השניה שמה סוואדהיסטנה. סווה משמעו שלי, אדהיסטאנה משמעו מושב או משכן. צ'אקרה זו מהוה את המושב או המשכן שלי, של כל מה שנע בתוכי. צ'אקרה זו מהותה זרימה ותנועה, ההנעה של האנרגיה מעלה, מטה, פנימה והחוצה. הצ'אקרה השנייה עוסקת בתחושות, רגשות ומיניות.

הצ'אקרה השנייה קשורה לאלמנט המים, שהמהות שלו היא זרימה, תנועה, עיטוף וקישור. המים זורמים במסלול בו יש הכי פחות התנגדות. כך זרימת האנרגיה בתוך הגוף שלנו באה לידי ביטוי בתחושות. אנרגיה זורמת מהחוץ לתוכנו דרך החושים שלנו: מגע, צלילים, ריחות, טעמים, מראות... כך אנו מקבלים מטען אנרגטי מבחוץ, ואנרגיית החיים שלנו מגיבה לכך בצורה חיובית או שלילית. זרימה ותנועה מתרחשות בין קטבים, והצ'אקרה השנייה מונעת דרך הדואליות שבין קטבים: אור וחושך, גוף ונפש, פנים וחוץ, זכרי ונקבי, הנאה וכאב, משיכה ודחייה.

התודעה של הצ'אקרה השנייה קשורה לתשוקה ולדחייה, אנו משתוקקים למה שמסב לנו הנאה ודוחים את מה שמסב לנו כאב. הפעוט המתפתח מתחיל להתנסות בעולם דרך החושים שלו, הוא מתחיל לנוע – לזחול, ואחר כך ללכת ותוך כדי כך חוקר – רואה, נוגע, טועם ומגלה – מה מסב לו הנאה ומה לא. האנרגיה שנכנסת דרך החושים משתחררת דרך הבעת רגשות. אצל ילדים זה מאוד מועצם, מיד נדע אם משהו לא נעים לילד או אם הוא נהנה ממשהו. כאשר ההורים מגיבים בצורה תומכת לרגשות ע"י הכלה, פיענוח נכון ושיקוף, הילד מתחיל לפתח לעצמו את הזהות הרגשית שלו. כאשר ההורים מבטלים את הרגש – תפסיק לבכות, אל תכעס... הילד לומד להתעלם ולבטל את רגשותיו וזה יוצר חסימה בצ'אקרה השנייה  שיכולה לבוא לידי ביטוי בעודף – רכבת הרים של רגשות, או בחוסר - עצירה של הרגשות שגורמת לנוקשות גם בגוף וגם התנהגות לא גמישה.

למילה "רגש" באנגלית יש שתי משמעויות : feeling ו emotion. אפשר לדמות את התחושות (sensation) למילים, ה feelings למשפטים, וה emotion לסיפור שאנו מספרים לעצמנו. כך אם אני חשה התכווצות בבטן ובגרון – בהתחלה זה כל מה שיש. אני נותנת לזה פרשנות של פחד או עצב או דאגה, אלה הרגשות (feeling) ואז אני מספרת לעצמי את הסיפור שמישהו העליב אותי וכו' – זה ה emotion.

התשוקה והחושניות של הצ'אקרה השנייה באים לידי ביטוי גם דרך מיניות. המיניות היא מטען אנרגטי מאוד עוצמתי שנבנה בצ'אקרה השנייה ומשתחרר דרך אורגזמה. בחברה שלנו יש מצד אחד הסתרה או הימנעות מנושא המיניות ומצד שני שמים אותה באור הזרקורים ומשתמשים בה כמקדם מכירות. לרוב האנשים יש איזשהו עניין עם מיניות, וכחברה אנחנו מאוד עסוקים בה דרך פורנוגרפיה, הטרדה מינית, גאים וגאות, וכו.

כאשר אנו מקהים את הרגשות גם היכולת שלנו להכיל אנרגיה מינית ולהנות ממיניות נפגעת. הכחשה של האיכויות של הצ'אקרה השנייה מהווה הכחשה של חלק מהשלם שהיננו, חלק שיש לו תפקיד חשוב בהתרחבות ובהתעלות של התודעה.

הצ'אקרה השנייה קשורה לזכות להרגיש, ולזכות להשתוקק.

הזהות שאנו מפתחים היא הזהות הריגשית – סיפוק עצמי.

האנטגוניסט של הצ'אקרה הוא אשמה.

נושאים הקשורים לצ'אקרה השנייה: שינוי, תנועה, זרימה, תחושות, הנאה, רגשות, צורך, תשוקה, הצל (פסיכולוגיה), אשמה, דואליות, מיניות.

טראומות המשפיעות על הצ'אקרה השנייה והשפעתן

חוסר במגע בילדות – לא מחזיקים את הילד מספיק על הידיים, לא מחבקים. זה יוצר ניתוק מהאני המרגיש והתרכזות באני החיצוני – המסכה שהאדם מציג כלפי חוץ. זה יכול לגרום לניתוק מהתחושות והרגשות או לחילופין נסיון לפצות את עצמו ע"י נדנוד עצמי, אוננות, או אכילה מוגזמת בנסיון למלא את החסר בסטימולציה חושית.

הסביבה הרגשית בבית – סביבה של כעסים יכולה להשתקף דרך הילד ולהיות התנהגות נלמדת. כאשר נוגדים את הרגשות או לא מאפשרים אותם, הילד ואחר כך המבוגר מתעלמים מרגשותיהם עד כדי כך שהם לא מזהים ולא מרגישים אותם כלל. אדם כזה יחווה מצבי רוח שאחרים יזהו בקלות ולדידו הכל כרגיל. אנשים כאלה לא יפתחו שפה רגשית ויתקשו להביע את רגשותיהם במילים.

בילדות ובכל גיל: התעללות מינית, אונס.

בעיות פיסיות

בעיות באיברי הרבייה, הטחול, מערכת השתן, עניני מחזור חודשי. בעיות בקיום יחסי מין: אימפוטנציה, שפיכה מוקדמת, פריגידיות, אי יכולת להגיע לאורגזמה. כאבים בגב תחתון, כאבי ברכיים, חוסר גמישות. חושים מוקהים, חוסר תיאבון לאוכל, ליחסי מין ולחיים בכלל.

בעיות של עודף אנרגיה בצ'אקרה

בעלי צ'אקרה שניה שיש בה עודף מתאפינים בקושי להכיל, עם זרימה מוגברת החוצה. הרגשות מוחצנים, ביטוי המיניות מוגבר. כל דבר נתפס אצלם כמשבר והם מרגישים שהם חיים רק כשעוצמת הרגשות חזקה. רכבת הרים רגשית. זקוקים ותלויים בחברה ויוצרים תלות באחרים, מושפעים בקלות מרגשות של אחרים בגלל הגבולות הלא מוגדרים.

בעיות של חוסר אנרגיה בצ'אקרה

צ'אקרה שניה חסרה יש לה גבולות נוקשים שמקשים על זרימת האנרגיה פנימה. בגלל שהיא חסרה יש מעט מאוד זרימה של אנרגיה החוצה. הרגשות עצורים או מודחקים, נמנעים מהנאות, מופנמים, מיניות חלשה.

תירגולים להחלמה

ריפוי של הצ'אקרה השניה היא משימה אישית אך גם כלל תרבותית. התרבות שלנו מאוד משפיעה על ההגדרה של – מהי מיניות בריאה? מהי תגובה רגשית נאותה? באופן כללי ריפוי הצ'אקרה כרוך בהנעה של העודף או החוסר. כאשר יש חוסר, כלומר תנועת האנרגיה בצ'אקרה עצורה, צריך לזהות את דפוסי ההחזקה ולעודד תנועה. כאשר יש עודף אנרגיה יש צורך ללמוד איך לפרוק ולשחרר את הרגשות כדי להפחית את העומס וגם ללמוד להרחיב את ההכלה.

הצהרות

 • מגיע לי להנות בחיים

 • אני סופג מידע דרך הרגשות שלי

 • אני חוגג את המיניות שלי

 • המיניות שלי מקודשת

 • אני נע בקלות וללא מאמץ

 • החיים הם כייף

יוגי בהג'אן על צ'אקרת המין

הצ'אקרה השנייה אף היא מאוד חיונית, היא יצירתית, היא המקור של החיים האנושיים. האיחוד של איברי המין יוצר את החיים האנושיים; זה כל כך חשוב, אין דבר חשוב מזה. אתם יכולים ליצור אוירה, ליצור סביבה, אתם יכולים לעשות הרבה דברים, אבל אינכם יכולים ליצור תינוקות. כל תינוק הוא תוצאה של יחסי מין. אני יודע שבדרך כלל אנשים לא מדברים על זה, לא מלמדים אותם להבין את זה, "לא, לא, אל תיגע בי", אבל כולם עושים את זה. זה ממש הפך מדע. כולם עושים את זה, אבל אף אחד לא יודע על זה – למה? אנחנו מאוד מתביישים בקשר לזה, אנחנו מאוד לא מציאותיים בקשר לזה, אנחנו מאוד לא אמיתיים בקשר לזה, אתם יודעים למה? בגלל שאנחנו מרגישים אשמים, אנו משתמשים ביחסי מין כדי להרפות את בלוטת יותרת המוח. כל חיי המין שלכם ישתנו, הם יהפכו פרודוקטיביים, חיוביים, ויפהפיים, אם תרפו את בלוטת יותרת המוח דרך מדיטציה.  (מתוך שיעור שניתן ב 29 בינואר 1991)

קישורים לשיעורים של יוגי בהג'אן על הצ'אקרה השנייה

לוס אנג'לס 29 לינואר 1991

לוס אנג'לס 30 לינואר 1991

קישורים ללימוד של דאדא סדננדה (Meditation Steps) על הצ'אקרה השניה

ביופסיכולוגיה של היוגה - סוודהיסטנה צ'אקרה

מדיטציה לצ'אקרה השנייה

 1. שבו בישיבה נוחה, גב ישר, סנטר מוכנס מעט פנימה, חזה פתוח.

 2. עיניים מתמקדות על קצה האף.

 3. הידיים פתוחות מעט יותר מרוחב החזה ב 45 מעלות כלפי האדמה. המרפקים מורמים, האצבעות צמודות מלבד האגודלים שפונים כלפי מעלה. הידיים נעות יחד אחת כלפי השנייה ולמטה בתנועה חדה אחת למרחק של כ 10-15 ס"מ אחת מהשנייה, ואז הידיים חוזרות לעמדת המוצא, בערך תנועה אחת בשניה.

 4. מכווצים/מושכים את בסיס איבר המין בכל פעימה של הידיים – לא מכווצים את הטבור או את פי הטבעת, רק את איבר המין.

 5. מודטים בשקט עם המוסיקה. המנטרה היא Ek Ong Kar, Sat Gur Prasaad, Sat Gur Prasaad, Ek Ong Kar שמשמעה האלוהים ואנו הם אחד, אני יודע זאת בחסד הגורו, אני יודע זאת בחסד הגורו, האלוהים ואנו אחד.
  בשיעור הושמע Ek Ong Kar של נירינג'אן קאור קהלסה מהאלבום Musical Affirmations 4.

 6. ממשיכים למשך 11 דקות

מקורות

 1. Judith, Anodea. Eastern body, western mind: Psychology and the chakra system as a path to the self. Celestial Arts, 2011.

 2. Kundalini Yoga Institute, The Chakras Kundalini Yoga as taught by Yogi Bhajan, 2012.

bottom of page