top of page

צ'אקרה שישית

המטען האנרגטי של תובנה וחזון

הצ'אקרה השישית, העין השלישית, שמה אג'נה שמשמעו תפישה וגם פיקוד. אנו רואים את תמונת המציאות דרך העיניים, אולם העין השלישית מחזיקה את התמונות האלה בעיני רוחנו ,בזיכרון שלנו, ולעיתים אנו מעוותים את תמונות המציאות הללו. מתוך התמונות שאנו מחזיקים בתודעתנו אנו בוראים את המציאות שלנו.

הצ'אקרה השישית קשורה לבלוטת האיצטרובל שהיא השער לרמות תודעה יותר גבוהות ומרכז הפיענוח שיודע לקבל מידע קונטי מרמת הנשמה, ההדרכות, והתודעה הגלובאלית, ולהפוך אותו לרצף לינארי של מושגים שהמוח יכול לתפוש. המוח עובד עם מושגים. המושגים מתבססים על ארכיטיפים שמייצגים אוסף של דוגמאות. כך המושג חתול הוא ארכיטיפ שמייצג את כל החתולים – אמיתיים, מצוירים, וכד. התודעה הגבוהה ותת ההכרה מדברים אלינו בסמלים שמופיעים בחלומות או בחיים. ככל שהעין השלישית נפתחת אנו מזהים את הסמלים הללו ויכולים להבין את הפירוש שלהם.

התודעה של הצ'אקרה השישית קשורה לזיהוי צורות ותבניות מתוך אוסף הפרטים שאנו רואים. כך אנו מזהים חבר כאשר אנו רואים מרחוק פנים, שיער וצורת הליכה, וכך אנו מזהים דפוס התנהגותי אצל חבר, ויכולים להסיק מה הולך להתפתח ולהחליט איך להגיב. למעשה אנו יוצרים חיבורים בין כל פיסות המידע שאגורות אצלינו מהעבר ובצורה אינטואיטיבית מגיעים לידי תובנה. אינטואיציה היא יכולת שלא ניתן לקרוא לה אל פי רצון. היא מופיעה כאשר אנו נמצאים באפשור, פתיחות וקבלה. אנו זקוקים לאינטואיציה כדי להיפתח למיסתורין של העולם הרוחני, הקוסמי. אנו חיים בעולם שמקדש את השכל וההגיון. כילדים פעמים רבות ביטלו את האינטואיציה שלנו אם לא יכולנו לגבות אותה בטיעונים הגיוניים, וכך אצל רבים מאיתנו היכולות האינטואיטיביות דוכאו. פיתוח האינטואיציה, ועימה יכולות על חושיות כמו ראיית הילות היא אפשרית כאשר אנו לומדים צעד אחרי צעד לסמוך ולהתמסר לקולות ולראייה הפנימית.

התפתחות רוחנית דורשת מאיתנו לשחרר עוגנים ואחיזה במוכר ובידוע, ולצעוד אל הלא נודע. כאשר העין השלישית מפותחת היא מהווה נקודת תאחיזה, עוגן פנימי שממנו אנו יכולים לחקור את החדש והלא מוכר וליצור את החזון שלנו לגבי עצמנו, הסביבה שלנו, או משהו יותר רחב. החזון הוא כמו עדשה שמפקסת את האנרגיות שלנו לקראת הגשמה שלו.

כשהצ'אקרה השישית יוצאת מאיזון אנו יוצרים תמונה אשליתית של המציאות ומשקיעים בה את האנרגיה שלנו. התמונה האשליתית צורכת את האנרגיה אך אינה באה לידי מיצוי, וכך אנו פעלים כמו בפול גז על ניוטרל, נעולים בסבסבת שמונעת מאיתנו לראות את הדברים כמו שהם.

הצ'אקרה השישית קשורה לזכות לראות.

הזהות שאנו מפתחים היא הזהות האבטיפוסית, השתקפות עצמית.

האנטגוניסט של הצ'אקרה הוא אשליה.

נושאים הקשורים לצ'אקרה השישית: תמונות, ראייה, דמיון, אינטואיציה, חזיון, תובנה, חלומות.

טראומות המשפיעות על הצ'אקרה השישית והשפעתן

כאשר תמונה מנטאלית או זכרון שיש לנו הם כואבים, יש לנו שתי דרכים להמנע מהכאב: אפשר לדכא את הזכרון או להתנתק ממנו. דיכוי הזכרון למעשה סוגר את יכולת הראייה וכמו שם הסתרה על טווח הראיה שלנו. התנתקות מקטינה את היכולת שלנו לתת משמעות לתמונה או לזיכרון, והם הופכים חסרי משמעות וערכים, מנותקים מהמודעות שלנו, אך נשלטים ע"י תגובות תת הכרתיות. כאשר הילד רואה וחווה דבר אחד, ואילו המסרים שהוא מקבל סותרים זאת, לפעמים כדי להמנע מהסתירה הילד מתכחש למה שהוא רואה.

בעיות פיסיות

כאבי ראש, בעיות ראייה.

בעיות של עודף אנרגיה בצ'אקרה

עודף בצ'אקרה השישית קורה כאשר אנו מתנתקים. הצ'אקרה מופגזת בתמונות וחזיונות שאין לנו יכולת לתת להם משמעות. כאשר יש הרבה תמונות שהאדם יצר התנתקות מהן, וכאשר אלה אינן מקורקעות במציאות יווצר עודף בצ'אקרה השישית. זה יכול לבוא לידי ביטוי בחלומות חוזרים, פנטזיה שהאדם אובססיבי לגביה, או אפילו הזיות – החל מהפרעה נוירוטית ועד פסיכוזה מלאה. עודף קורה כאשר האנרגיה נשאבת למעלה מהצ'אקרות התחתונות ואין מספיק התקרקעות. לפעמים לאדם כזה יהיו יכולות תקשור והם יהיו חשופים למידעים רבים מהמישורים האסטראליים. אולם ללא היכולת לשבת בשקט ולאפשר לדברים לשקוע האדם נשאר בעולם הדמיון כמו כוס של מים עכורים שמערבבים אותה כל העת ולא נותנים לבוץ לשקוע.

בעיות של חוסר אנרגיה בצ'אקרה

חוסר בצ'אקרה השישית הוא תוצאה של סגירה ודיכוי של מראות וזכרונות. כאשר יש חוסר בצ'אקרה זו, לאדם אין אינטואיצה ותפיסה של דקויות. הם יתקשו להבחין ברמזים חברתיים מעודנים וניואנסים של התנהגות. לפעמים זה יבוא לידי ביטוי בזיכרון גרוע, תוצאה של השקעה אנרגטית בצ'אקרה לדכא זכרונות. אדם כזה יתקשה לדמיין דברים אחרת ממה שהם – החל בלדמיין כיצד יראה החדר אם יהיה צבוע בצבע אחר, וכלה בלדמיין את עצמם מתנהגים אחרת. פעמים רבות אדם כזה יהיה אחוז במוכר ויתכחש לדברים שהוא לא רוצה לראות.

תירגולים להחלמה

עבור רובנו עבודה על הצ'אקרה השישית היא עניין של התפתחות רוחנית יותר מאשר ריפוי והחלמה. אצל רובנו האינטואיציה והיכולות הרוחניות דוכאו בגיל צעיר ועלינו להתגבר על החינוך הזה ואז לתרגל בעקביות ובסבלנות את היכולות הללו. הפתיחה של הצ'אקרה השישית תלויה בכך שעשינו את העבודה על הצ'אקרות האחרות והן מהוות בסיס יציב עליו ההתנסות שלנו יכולה להתבסס.

עבודה עם חלומות היא אחת הדרכים שעוזרות לפתח את העין השלישית. לשם כך ראשית עלינו לזכור את החלומות. הנה כמה הצעות שיעזרו לנו:

לפני שהולכים לישון ליצור התכוונות לזכור את החלומות בבוקר. לעבור על מאורעות היום בסדר הפוך, ממה שקרה לפני כמה דקות ועד הבוקר של אותו יום כשהתעוררנו. כאשר מתעוררים לא לזוז לפני שסוקרים את החלום במצב חצי ער. החזיקו מחברת ועט ליד המיטה וצרו הרגל לכתוב את מה שאתם זוכרים. כאשר התודעה יודעת שאתם מתיחסים לחלומות ההזכרות משתפרת פלאים. כתבו בלשון הווה, כתבו כמה שיותר פרטים כולל מראות וצבעים. ציירו סמלים ודמויות כשאפשר.

יצירה – ציור או ציור מנדלות יכול לעזור לאלה שמרגישים שאין להם יכולות הדמיה. אפשר לעבוד עם צבעים, ליצור קולאז מתמונות ממגזינים, להכנס למצב מדיטטיבי ולצייר את הרגשות שעולים, לצבוע מנדלות ועוד.

ניתן גם לפתח את יכולות ההדמיה על ידי תרגילים פשוטים. למשל לדמיין כוס ולדמיין אותה ריקה, מלאה עד החצי ומלאה לגמרי. לאט לאט להוסיף עיטורים. אפשר להתחיל מתמונה כללית ולהוסיף פרטים.

הצהרות

 • אני רואה הכל בבהירות

 • אני פתוח לחכמה הפנימית

 • אני יכול להגשים את חזוני

יוגי בהג'אן על צ'אקרת העין השלישית

העין השלישית היא האגיה צ'אקרה או הצ'אקרה של הפיקוד של המימוש האנושי, יש שורה בכתבים: "הו אל תאמר לי, יותר מאחד, אני מבקש חסד מזה שמכיר את הסודות של האגיה צ'אקרה". או שורה אחרת שאומרת: "מי אשר יודע את האג'נה ואת ההקרנות שלה, שולט ביקום היצירתי של אלהים הכל יכול". אני רק מספר לכם כמה אמרות ספרותיות. יש את האמרה "מה שנמצא במרומים נמצא בפנים בתנאי שאתה יודע את העין השלישית". יש אנשים שאומרים שהעין השלישית היא חוש על או ההגיון על פיו אדם מספיק רגיש כדי לדעת כל דבר על עצמו ועל האחרים. השאלה היא כיצד להשיג זאת?

הדבר הפשוט ביותר שניתן לעשות, הוא להסתכל על קצה האף, נסו זאת עכשיו מבלי שאומר לכם כיצד לעשות זאת. נסו להתרכז בקצה האף, הסתכלו למטה והסתכלו קרוב עם העיניים, ותופתעו לגלות שהאזור הזה הופך להיות כמו עופרת, תחושו שם כאב, ותחושו את הכאב למשך בדיוק דקה וחצי, אם תסתכלו על השעון. נסו בבקשה, צעד ראשון: הסתכלו על קצה האף עמוקות ושימו את העיניים קרוב ליד האף והעמיקו להתרכז. לא תחושו כלום מלבד לחץ רב באזור העין השלישית. הלחץ הזה הוא לא בעצמות הקדקד או בשרירים, זהו לחץ, בכל פעם שאתם מרכזים את עצב הראייה בקצה האף, הפיקוד על בלוטת יותרת המוח יהיה שלכם.

(מתוך שיעור שניתן ב 5 במרץ 1991)

קישורים לשיעורים של יוגי בהג'אן על הצ'אקרה השישית

לוס אנג'לס 5 למרץ 1991

לוס אנג'לס 6 למרץ 1991

מדיטציה לצ'אקרה השישית

 1. יושבים בישיבה נוחה, גב ישר, חזה פתוח, סנטר מוכנס פנימה.

 2. העיניים מתרכזות בקצה האף, נעלו את המבט עמוקות במרכז

 3. הידיים בסוריה מודרה אגודל נוגע באצבע הרביעית, מונחות על הברכיים.

 4. נשימה מודעת עמוקה וארוכה.

 5. בשיעור הושמע השיר Ang Sung Wahe Guru מאת נירינג'אן קאור קהלסה מתוך Meditations for the Aquarian Age, Volume 1

 6. ממשיכים למשך 11 דקות

 7. לסיום: שאיפה עמוקה, להחזיק את האיור בפנים, נשיפה. לחזור על כך פעמיים. להרפות.

מקורות

 1. Judith, Anodea. Eastern body, western mind: Psychology and the chakra system as a path to the self. Celestial Arts, 2011.

 2. Kundalini Yoga Institute, The Chakras Kundalini Yoga as taught by Yogi Bhajan, 2012.

bottom of page