top of page

צ'אקרה ראשונה

התקרקעות ומשיכת אנרגיה מן האדמה

הצ'אקרה הראשונה שמה מולדהרה. מולה משמעו שורש, אדהרה משמעו תמיכה או בסיס. צ'אקרה זו מהווה את הבסיס שתומך את עצם החיים שלנו בעולם הגשמי. צ'אקרה זו מספקת לנו את העיגון והקרקוע, את היציבות והתמיכה כך שנוכל להכיל את המטען האנרגטי.

הצ'אקרה הראשונה קשורה לאלמנט האדמה שמבטא את כל מה שגשמי, כל מה שמוצק. האדמה המוצקה מחזיקה אותנו כך שאיננו נופלים לתוכה (תנסו לעמוד על מים), וכוח הכבידה מחזיק אותנו שלא נרחף. כאשר אנו דוחפים משהו מוצק, איננו יכולים לחדור בעדו, והאנרגיה הזו שאנו מפעילים כדי לדחוף, חוזרת בחזרה וממלאת את כל הגוף. הרגליים הן הערוצים שאנו תוקעים לתוך האדמה כדי להתמלא באנרגיה.

התודעה של הצ'אקרה הראשונה היא תודעה של קיימות. כל התפקודים שעוזרים לגוף שלנו לשרוד בחיים – רעב, צמא, כאב פיזי, ותגובת הילחם או ברח שמציפה את הגוף באנרגיה כדי שנוכל להתמודד עם סכנה או אתגר בהם אנו נתקלים. אלה אינסטינקטים בסיסיים. כאשר אנו פועלים מול האתגר – נלחמים או בורחים, אנו צורכים את המטען האנרגטי, ואם הצלחנו להתמודד, הגוף נרגע וחוזר למצב מאוזן.

מה קורה כאשר איננו יכולים להלחם או לברוח? למשל ילד שנמצא בסיטואציה מלחיצה בבית או בבית הספר? קורית תופעה של קפיאה במקום, השרירים מתכווצים וכל האנרגיה ננעלת. ההתכווצות גורמת לכך שערוצי האנרגיה ברגליים אינם פתוחים ואינם מעבירים מספיק אנרגיה.

לפעמים התגובה היא למשוך את עצמך החוצה מהסיטואציה, כאילו להתנתק מהגוף. זו תגובה שמרוקנת את האנרגיה מהצ'אקרה, תגובת הימנעות. לפעמים אנו מפצים בעודף של אנרגיה, ואז למשל תהיה לנו נטיה לאכילה ולעליה במשקל. כאילו המשקל הופך אותנו ליותר מוצקים ומגן עלינו.

הצ'אקרה הראשונה קשורה לזכות להתקיים, ולזכות שיהיה לנו את מה שאנו זקוקים לו כדי להתקיים.

הזהות שאנו מפתחים היא הזהות הפיזית – הזדהות עם הגוף.

האנטגוניסט של הצ'אקרה הוא הפחד.

נושאים הקשורים לצ'אקרה הראשונה: הגוף, הבסיס, הישרדות, שורשים, התקרקעות, תזונה, אמון, בריאות, בית, משפחה, שפע וקיימות.

טראומות המשפיעות על הצ'אקרה הראשונה והשפעתן

בגיל הינקות: לידה טראומטית, לידה כפג ושהות באינקובטור, נטישה, הזנחה גופנית, הִקָּשְׁרוּת גופנית לא מספקת עם האם, קשיים בהנקה או בהאכלה של התינוק. בגילאים מבוגרים יותר: מחלה קשה או ניתוח, התעללות גופנית או סביבה אלימה, שימוש יתר בחוקנים, טראומות נורשות מההורים הקשורות להישרדות (שואה, חיילים שהיו במלחמה, עוני).

בעיות פיסיות

מחלות של המעי הגס, פי הטבעת, החלקים המוצקים של הגוף כמו עצמות ושיניים. בעיות ברגליים, כפות רגליים, ברכיים, בסיס עמוד השדרה, ישבנים. הפרעות אכילה, חולי לעיתים קרובות

בעיות של עודף אנרגיה בצ'אקרה

הצ'אקרה מושכת כל כך הרבה אנרגיה עד שאין זרימה לא כלפי האדמה ולא כלפי מעלה. זה גורם למוצקות, היתקעות, נוקשות, קושי להתמודד עם שינויים. עודף משקל באזור הישבנים והרגליים. אדם שאחוז במציאות הגשמית, זקוק לשגרה, בטחון, ודברים חומריים. מרגיש תקוע.

בעיות של חוסר אנרגיה בצ'אקרה

הצ'אקרה מכווצת כל כך שאנרגיה שמגיעה אליה מוחזרת ומתפזרת בצורה אקראית מבלי ליצור עיגון וקרקוע. כתוצאה מכך האדם נע בכאוטיות ובאופן לא עקבי. מבחינה פיזית האדם נראה מכווץ ומכונס. יתכן שינוע כל הזמן ללא מטרה בחוסר מנוחה. הגוף יכול להיות רזה, או שמן לא מוחזק, אין שרירים, אין הכרה בחשיבות הגוף ובטיפוח שלו. לפעמים אכילת יתר היא נסיון להתקרקע.

תירגולים להחלמה

התחברות עם הגוף, פעילות גופנית, מגע, מסאג' (לחוסר), התקרקעות ביואנרגטית, האתא יוגה, חזרה לגיל הינקות ולקשר עם האם. להחזיר את תחושת הזכות להתקיים. לעודף דרושה תנועה, מתיחות, האתא יוגה.

הצהרות

 • הנני נוכח בביטחון קיומי מתוך היותי נתמך ומגובה

 • האדמה תומכת בי ומספקת את כל צורכי

 • אני אוהב את גופי וסומך על חכמתו

 • הנני טובל בשפע

 • אני כאן ואני אמיתי

יוגי בהג'אן על צ'אקרת הבסיס

עשו מאמץ מודע לזכור, לזכור לשבוע אחד, שיש לכם צ'אקרה אחת: הצ'אקרה הראשונה, יש לכם אותה. פשוט מדטו על הצ'אקרה הראשונה. נדמה לכם שזו בדיחה? תכלס אתם מרגישים אותה רק כשאתם הולכים לשרותים. באותה הזדמנות נסו להתרכז, פשוט הרגישו אותה, ובמשך היום, כאשר אתם יושבים או שאין לכם מה לעשות, פשוט חשבו על כך שיש לכם צ'אקרה ונסו להרגיש אותה. מי שמצליח לחוש אותה יכול לעורר שבעים ושנים אלף ערוצים עצביים ברגע, זה הכוח הבסיסי של צ'אקרת המולהדארה. מול משמעו האלמנט, האלמנט האנושי הבסיסי; דהאר משמעו הזרם, הזרם הבסיסי האלמנטארי של האדם; משום שברגע שאתם מתרכזים, נוזל השדרה מתחיל לתקשר ישירות עם החומר האפור במוח, אינכם צריכים לעשות דבר, זה נפלא.  (מתוך שיעור שניתן ב 23 בינואר 1991)

קישורים לשיעורים של יוגי בהג'אן על הצ'אקרה הראשונה

לוס אנג'לס 22 לינואר 1991

לוס אנג'לס 23 לינואר 1991

מדיטציה לצ'אקרה הראשונה

חימום

 1. שבו בישיבה נוחה כאשר הגב ישר.

 2. הרימו את הידיים והביאו אותם לגובה הכתפיים בפתיחה קצת יותר מרוחב הכתפיים, כפות הידיים פונות אחת אל השנייה

 3. קרבו את הידיים אחת לשניה תוך שאתם מכווצים את פי הטבעת. זו לא נעילת שורש, מכווצים רק את פי הטבעת ולא מכווצים את הטבור או את איברי המין. המטרה להפעיל רק את הצ'אקרה הראשונה.

 4. אפשר להקשיב למוסיקה של הצ'אקרה הראשונה, להמשיך למשך 5 דקות.

 

מדיטציה

 1. שבו בישיבה נוחה, גב ישר, סנטר מוכנס מעט פנימה, חזה פתוח.

 2. העיניים מתרכזות בקצה האף.

 3. חוזרים על המנטרה Humee Hum Bram Hum שמשמעה אנו היננו, אנו היננו אלהים. אמירת המנטרה נעשית כאשר הלשון משוכה לאחור כך שהיא נוגעת בחלק העליון של החיך תוך כדי הדיבור. הקשיבו לאחד הביצועים של המנטרה, בשיעור הושמע הביצוע של נירינג'אן קאור קהלסה מתוך האלבום Musical Affirmations 2.

 4. מתחילים עם הידיים פתוחות מעט יותר מרוחב החזה ב 45 מעלות כלפי האדמה, המרפקים מורמים, האצבעות צמודות מלבד האגודלים שפונים כלפי מעלה. הידיים נעות יחד בשתי פעימות אחת כלפי השנייה וכלפי מטה לכיוון מקלעת השמש. הן אינן נוגעות. מורידים אותן כמה סנטימטרים באמירת Humee Hum, ועוד כמה סנטימטרים באמירת Bram Hum; ואז מחזירים אותן לעמדת המוצא.

 5. מכווצים את פי הטבעת בשתי פעימות בהתאמה עם הפעימה של הידיים, בפעימה הראשונה מכווצים קצת ובפעימה השנייה מכווצים עוד יותר, אך שומרים לא לכווץ את הטבור או את איברי המין, רק את פי הטבעת.

 6. מתחילים למשך 3 דקות, ועם האימון אפשר להאריך את הזמן עד 11-15 דקות

מקורות

 1. Judith, Anodea. Eastern body, western mind: Psychology and the chakra system as a path to the self. Celestial Arts, 2011.

 2. Kundalini Yoga Institute, The Chakras Kundalini Yoga as taught by Yogi Bhajan, 2012.

bottom of page