top of page

צ'אקרה שביעית

השבת מטען אנרגטי למקור ופתיחה אל האלוהי

הצ'אקרה השביעית – הכתר, שמה סהסררה שמשמעו "פי אלף" או "אלף עלי כותרת", ואכן הסמל של צ'אקרת הכתר הוא פרח לוטוס עם אלף עלי כותרת.

הצ'אקרה השביעית מהווה את השער שלנו להזנת המקור, ההזנה הקוסמית והחיבור לנשמה הגבוהה. זרם ההגשמה יורד דרך צ'אקרה זו ועובר דרך כל שאר הצ'אקרות.

התודעה של הצ'אקרה השביעית עוסקת באלוהות וברוחניות, ביכולת שלנו להתחבר למשהו שמעבר לעולם הגשמי הנקלט בחושים, להתחבר למהות ומשמעות העמוקה של הקיום. בעבר, אלה שפסעו בדרך רוחנית הרחיקו עצמם מהחיים הגשמיים ע"י לקיחת נדרי נזירות, התרחקות פיזית ממרכזי האוכלוסיה ושהייה במקומות מרוחקים ומבודדים, התרחקות ואף התכחשות לרכוש, למנעמי החיים, ואפילו לגוף עצמו. הכחשת הצרכים הבסיסיים של הגוף עצמו מהווה סתירה שמקורה בחשיבה קוטבית – או גשמיות או רוחניות.

התנתקות שכזו מן ההויה הגשמית היתה נדרשת כדי להשתחרר מהשליטה התודעתית שהיתה כאן בעידן הקודם שהיה מאוד מקוטב. עתה עם תחילת העידן החדש, אנרגיות חדשות פוקדות את כדור הארץ, וניתן ביתר קלות להשתחרר מן הקטבים ולשהות בהוויה הניטראלית, להתעלות ברטיטות ובתדר ולקיים קודש בחול.

אחת השאלות שמעסיקות את מדעני המחשב היא שאלת המודעות. אם נבנה מחשב מספיק משוכלל הבנוי מרשתות נוירונים, שיהיה לו זכרון נרחב ויכולת חישוב עצומה, האם תהיה לו מודעות? האם המודעות שלנו היא תוצאה של המחשבה, של המוח או שהיא משהו נפרד שמניע או מתקשר דרך המוח? חוויה שמקנה הבנה בקשר לשאלות אלה קורית במצב של הארה, מצב של מדיטציה עמוקה, שבה האדם יכול להתחבר למקור. חוויה זו קשורה לפתיחה של צ'אקרת הכתר והרחבה של המודעות כך שהיא יכולה להתחבר למודעות יותר גלובאלית ורחבה.

כאשר מדמים את אדם למחשב, הגוף והמוח הם החומרה, ומערכות אמונה הן מערכת ההפעלה שלנו. אמונות הרבה פעמים יכולות להיות מגבילות, ודאות היא כרטיס בטוח לבורות. כדי להכיל חדש עלינו להסכים לשחרר אחיזה במוכר ובידוע. אחיזה סוגרת את צ'אקרת הכתר.

השד של הצ'אקרה השביעית הוא אחיזה (attachment) או הקוטב ההפוך שלה - הימנעות. למעשה זה מסיט את האנרגיה מן הפנים החוצה, כאשר אנו מזהים את האושר שלנו עם דבר חיצוני שבו אנו אחוזים. חלק מתהליך של התפתחות רוחנית היא בחינה של האחיזות שלנו וההימנעויות שלנו, ולעשות עבודה עימם. מה זה משרת אותי? מה השורש של זה? מה מערכות האמונה שתומכות בזה? מה המחיר של זה? כאשר אנו חוקרים את האחיזה, אפשר לאט לאט לשחרר אותה ולתת לה מענה.

הצ'אקרה השביעית קשורה לזכות לדעת.

הזהות שאנו מפתחים היא זהות אוניברסלית, ידיעה עצמית.

האנטגוניסט של הצ'אקרה הוא אחיזה.

נושאים הקשורים לצ'אקרה השביעית: התעלות, פְּנִימִיּוּת, מערכות אמונה, אֱלֹהוּת, אחדות, חכמה, ידע, מודעות, חיבור לנשמה.

טראומות המשפיעות על הצ'אקרה השביעית והשפעתן

ילדים הם בדרך כלל סקרנים מטבעם, ורוצים לחקור, ללמוד ולשאול שאלות. הרבה פעמים אנו כמבוגרים חסרי סבלנות, או מעדיפים לא לענות לילד כי חושבים שזה לטובתו (למשל לא לדבר על מיניות או על מוות). לפעמים ההורים אפילו מביישים את הילד על שאלותיו, או מתיחסים לנושא החקירה כבזבוז זמן, או לא תואם מגדר. מערכת החינוך שלנו מתמחה בלהפוך את הלמידה למשעממת, מיגעת, ולמטלה. כל זה גורם לסגירה של צ'אקרת הכתר. דבר נוסף שגורם לסגירה של הכתר היא כאשר הילד חשוף לפנטיות דתית שמטיפה אשמה, בושה ופחד.

בעיות פיסיות

קומה, מיגרנות, גידולים במוח, שִׁכָּחוֹן, אשליות קוגניטיביות.

בעיות של עודף אנרגיה בצ'אקרה

עודף בצ'אקרה השביעית קורה כאשר כל האנרגיה מושקעת בראש ויש התרחקות מהגוף והרגשות. זה יכול לבוא לידי ביטוי ביתר אינטלקטואליות ואחיזה בלמדנות ומידע. זה יכול להתבטא ב"התמכרות רוחנית" – התחברות לגורו כבריחה מהנושאים הדורשניים של הצ'אקרות הנמוכות. עודף זמני יכול להגרם מסטרס כאשר המידע והמחשבות יוצרים סבסבת, ולעיתים גם כאבי ראש.

בעיות של חוסר אנרגיה בצ'אקרה

חוסר בצ'אקרה השביעית יביא לכך שהזרם של השחרור לא מצליח להגיע למודעות, ואנו נשארים תקועים במצב שבו אנו נשלטים ע"י התת מודע. הסיפורים בחיים שלנו חוזרים על עצמם, בנסיון להגיע להשלמה, אך ללא המודעות לא נוכל לזהות את התבניות ולעשות את הצעד להשתחרר מהספירלה ולעבור לדרגת ההתפתחות הבאה. עוד סימנים של כתר סגור הם קושי ללמוד דברים חדשים, צדקנות ותחושה שאני יודע כל מה שאני צריך לדעת, אמונה במגבלות – לעומת מוכנות לחשוב שהכל אפשרי, וסקפטיות או שלילה כלפי העולם הרוחני.

תירגולים להחלמה

בהקשר של הצ'אקרה השביעית, פחות נדבר על החלמה, אלא על פיתוח של יכולות אשר היו עד עתה רדומות. לשם כך עלינו להרפות מעט מהדרישות המלחיצות של העולם החיצוני, להשתחרר מאמונות מגבילות, ולחוות קשר ישיר עם האלוהי שבתוכנו. התרגול שמאפשר חיבור זה היא המדיטציה. אחת השיטות המומלצות היא מדיטצית מיינפולנס.

הצהרות

 • האלוהות שוכנת בי

 • אני פתוח לרעיונות חדשים

 • המידע שאני זקוק לו מגיע אלי

 • היקום הוא המורה שלי

 • אני מונחה ע"י כוח עליון

 • אני מונחה ע"י חכמה פנימית

יוגי בהג'אן על צ'אקרת הכתר

לא חיים על פי הגוף, חיים על פי הנשמה, לא חיים על פי הערכים הארציים, חיים על פי התבונה שרוכשים. הערך שלכם מבוסס על החכמה שיש לכם, הערך שלכם לא תלוי בעושר שלכם, זה קונפליקט, וקונפליקט זה יהרוס אתכם. הבטחון שלכם אינו בעושר, בבריאות, באושר, הבטחון שלכם נובע מהחוכמה, חכמה בסיסית יסודית, ולמה אתה מתכון בחכמה? חכמה היא תהליך, כתבו את זה, תהליך של מעורבות עצמית להנחות את עצמכם, ללא פחד וללא דופי, זה תהליך, ועליכם לפתח את התהליך הזה.

(מתוך שיעור שניתן ב 9 לאפריל 1991)

קישורים לשיעורים של יוגי בהג'אן על הצ'אקרה השביעית

לוס אנג'לס 9 לאפריל 1991

לוס אנג'לס 10 לאפריל 1991

מדיטציה לצ'אקרה השביעית

 1. יושבים בישיבה נוחה, סנטר מוכנס פנימה, חזה פתוח.

 2. יד שמאל בגובה הלב, כף יד פונה למטה, הזרוע מקבילה לרצפה. יד ימין בתנוחת ישו, אצבע רביעית וחמישית (שמש וחמה) מוחזקות ע"י האגודל, אצבע שניה ושלישית (צדק ושבתאי) מצביעות ישר למעלה. האצבעות ישרות ונוקשות.

 3. היד הימנית בקו ישר עם הכתף, לא קדימה ולא אחורה והמרפק רפוי לא צמוד לגוף. אף אחת מהידיים לא נוגעת בגוף.

 4. הריכוז הוא בקצה האף.

 5. לוחשים את המנטרה, כמו לחישה של נחש: Aad Sach, Jugaad Sach, Hai Bhee Sach, Naanak Hosee Bhee Sach

 6. ממשיכים 31 דקות.

 7. לסיום: שאיפה עמוקה, לוחצים את הלשון הפוכה אל החיך העליון הכי חזק שאפשר. נשיפה. חוזרים על כך פעמיים.

מקורות

 1. Judith, Anodea. Eastern body, western mind: Psychology and the chakra system as a path to the self. Celestial Arts, 2011.

 2. Kundalini Yoga Institute, The Chakras Kundalini Yoga as taught by Yogi Bhajan, 2012.

bottom of page