top of page

הצ'אקרות

גלגלי אנרגית החיים

מהי צ'אקרה?

כולנו שמענו על הצ'קרות ועל כך שיש לנו בגוף שבעה מרכזים אנרגטיים עיקריים לאורך עמוד השדרה שלנו. זה נכון, אך זה מאוד פשטני. אנודיאה ג'ודית, חוקרת, מדריכה ומחברת של שמונה ספרים בנושא הצ'אקרות נותנת הגדרה מעניינת לצ'אקרות:

צ'אקרה היא מרכז שמארגן את הקבלה, ההטמעה והביטוי של אנרגית החיים -

  • קבלה של אנרגיה היא קליטה של האנרגיה שמחוץ לנו.

  • הטמעה היא תהליך של עיבוד ועיכול של האנרגיה.

  • ביטוי היא פריקה של האנרגיה החוצה, למשל ע"י דיבור, עשייה, הבעת רגשות, וביטוי עצמי.

בכך הצ'אקרות מהוות שער בין העולם הפנימי והעולם החיצוני.

מקור המודל של הצ'אקרות הוא בהודו בתורה היוגית העתיקה. על פי היוגה יש לנו בגוף ערוץ אנרגיה מרכזי שנקרא סושומנה שעובר לאורך הצד האחורי של הגוף מהקדקד ועד עצם הזנב, ושני ערוצים, אידה ופינגלה, שמתחילים בנחיריים, עולים אל הקדקד ויורדים בסמוך לעמוד השדרה. ערוצים אלה חוצים זה את זה בכל צ'אקרה ובכך יוצרים את תנועת המערבולת האנרגטית בצ'אקרות.

האדם הוא נקודת קצה של ישות רב מימדית. ישות זו מתקיימת בו זמנית במישורי קיום רבים ויש לה שדות ביטוי שונים. נהוג להתיחס לארבעת רמות האצלה של שדות האנרגיה של העצמי: נשמה, רוח, נפש וגוף.

  • נשמה - מכילה את התמצית המזוקקת של המהות הסינגולרית ואת הפעימה הקוסמית הייחודית

  • רוח - מערכת תובנות, תרגום והבנות, עולם רעיוני, ערכי ותודעתי, מחשבת הגלם הקוסמית מרובת המוקדים

  • נפש - שדות רגשיים, מחשבה לוגית ולינארית, מאווים, צרכים ורצונות המקושרים לגוף גשמי ולהוויה הפיסית

מערכת הצ'אקרות היא חלק מהמערכת האנרגטית הזו והיא מאפשרת תרגום של זרמי נתונים אנרגטיים לממשות חווייתית, תחושתית וגשמית.

מידע נוסף על רמות ההאצלה ניתן למצוא כאן

מהו המטען של אנרגית החיים וכיצד הוא בא לידי ביטוי?

כוח החיים או אנרגית החיים מוכרת לנו ממסורות שונות בשמות שונים. הסינים קוראים לה צ'י, היוגים – פראנה, פרויד קרא לה ליבידו, והחוקר וילהלם רייך בן דורו ותלמידו קרא לה אורגון.  בספריה נותנת אנודיאה ג'ודית את השם charge שמשמעותו בעברית "מטען" כמו מטען חשמלי שיש בבטריה. יש לזה גם ראשי תיבות:

Consciousness Having A Really Genuine Experience

בתרגום לעברית: התנסות לגמרי אותנטית של המודעות.

אנרגית החיים זורמת בערוצים האנרגטיים בשני זרמי האנרגיה אנכיים:

  • זרם liberation – שחרור או הארה, תנועה של התרחבות, חופש, אבסטרקציה, אוניברסליות, שחרור ממגבלות עולם החומר. ללא זרם השחרור אנו נהפכים לרובוטים.

  • זרם manifestation – הגשמה. תנועה של התגשמות, התמצקות, מעבר מרעיון לחזון, שמתחילים לדבר עליו ולשתף אחרים, ויוצרים סביבו קשרים ומערכות יחסים, ומכניסים בו כוונה ופעולה, תשוקה ורגשות עד שהוא מוגשם במציאות. ללא זרם ההגשמה נהפוך חסרי מטרה.

בנוסף ישנם גם  זרמי אנרגיה אופקיים:

  • זרם reception – קבלה, אנרגיה שמגיעה אלינו מהסביבה  

  • זרם expression – ביטוי, האנרגיה של האופן בו אנו מבטאים את עצמנו במציאות

זרמים אלה ניזונים גם מהאינטראקציה בין הצ'אקרות בזרמים האנכיים.

הערוץ המרכזי שלנו או הליבה (core), כפי שקוראת לו אנודיאה ג'ודית, הוא המרכז של טורוס שהוא צורה גיאומטרית של שדה אנרגיה והוא ביטוי של אנרגית הליבה. אנו רוצים להיות בעלי ליבה חזקה, בעלי קו אמצע או סליל מרכזי שמחבר בין שמים לארץ. אנו רוצים להיות יכולים להתרחב מתוך הליבה החוצה, ואז השדה שלנו יהיה עוצמתי.

מהי חסימה בצ'אקרה ?

חסימה בצ'אקרה קורית כאשר יש כוחות מנוגדים שמתנגשים באותו מישור. חסימה יכולה לנבוע מטראומות ילדות, התניות תרבותיות, אמונות מגבילות, הרגלים, פגיעות פיזיות או נפשיות, ואפילו סתם חוסר תשומת לב. כאשר אנו נתקלים בקושי בחיים אנו מפתחים אסטרטגיה של התמודדות, שבדרך כלל תישא אופי של הימנעות או פיצוי. לאורך זמן הרגלי התמודדות אלה יכולים לתרום לחסימה בצ'אקרה. חסימה באה לידי ביטוי פעמים רבות ב"שריון גוף", החזקת השרירים, יציבה, נשימה, מטבוליזם, מצבים רגשיים, ראיית העולם, מערכות האמונה. לחסימות יש נטייה להגביר את עצמן עם הזמן.

למעשה במקום לדבר על חסימה בצ'אקרה, יותר מדויק לומר שיש חוסר האיזון בצ'אקרה, בין האנרגיה שנקלטת, האנרגיה שמעובדת, והאנרגיה שמשתחררת מהצ'אקרה. זה יכול להתבטא בעודף או חוסר:

Excessive - צ'אקרה שיש בה עודף אנרגיה כמו מחסן דחוס או פקק תנועה בגלל הרבה מכוניות. עודף אנרגיה בצקרה בדרך כלל נובע מאסטרטגית התמודדות של פיצוי, לדוגמה, ילד חסר אונים יגדל להיות שתלטן, ילד שלא הקשיבו לו יגדל להיות דברן.

Deficient - צ'אקרה שחסרה בה אנרגיה כמו כשמגבילים את התנועה למסלול אחד אז קשה לאנרגיה לעבור או שבכלל חסום. חוסר אנרגיה בצ'אקרה בדרך כלל נובע מאסטרטגית התמודדות של הימנעות, לדוגמה, הימנעות מלהרגיש רגשות, הימנעות מעשייה, הימנעות ממערכת יחסים.

הרבה פעמים חוסר איזון בצ'אקרה אחת ישפיע על הצ'אקרות האחרות, כך שלמשל עודף בצ'אקרה יכול לגרום לחוסר בצ'אקרות השכנות. איזון של הצ'אקרות דורש עבודה רגשית לשחרר את הדפוסים וההרגלים שגורמים לחוסר האיזון מלכתחילה. אפשר לעזור לתהליך האיזון דרך עבודה עם הגוף - איזון של עודף דורש פריקה ואילו איזון של חוסר דורש הטענה. בדפי ההמשך אני נוגעת בטכניקות שונות שעוזרות להביא את הצ'אקרות לידי איזון.

מדיטציה לאיזון והזנת הצ'אקרות

מדיטציה להזרמת האנרגיה דרך הערוץ המרכזי אל כל הצ'אקרות, תרגום לעברית של מדיטציה שניתנה ע"י אנודיאה ג'ודית בקורס Supercharge your Chakras

על רקע המוסיקה של PowerThoughts Meditation Club

מדיטציה לאיזון והזנת הצקרות -
00:00 / 00:00

קישורים למידע מעמיק יותר על כל צ'אקרה

bottom of page